Центр колективного користування науковим обладнанням

«Лабораторія фізики та астрофізики високих енергій»

Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія фізики та астрофізики високих енергій» Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ЦККНО) створений як окремий підрозділ Університету та надає послуги з проведення астрофізичних досліджень на передових рентгенівських та гама- обсерваторіях – міжнародних наукових інфраструктурних проєктах (доступ до існуючих даних спостережень та власних спостережень на космічних місіях: INTErnational Gamma-Ray Astrophysics Laboratory (INTERGAL), X-ray Multi-Mirror Mission (XMM-Newton), Chandra X-ray Observatory (Chandra), Fermi Gamma-ray Space Telescope (Fermi) та наземних Cherenkov Telescope Array (СТА) телескопах вибраних замовником об’єктів та опрацювання даних цих спостережень із фізичною інтерпретацією).

Мета ЦККНО – забезпечити науковцям, аспірантам, студентам та всім зацікавленим доступ до баз даних космічних місій, надати допомогу в отриманні та завершальному опрацюванні результатів спостережень конкретних об’єктів на базі обчислювальної техніки центру, а також підготовка пропозицій науковців України для проведення наукових спостережень на космічних місіях. Спеціалісти в області оптичної та радіоастрономії можуть за допомогою ЦККНО розширити діапазон спостережень своїх об’єктів до рентгенівського та гамма-діапазону.

Учасниками Центру є:

  1. Львівський національний університет імені Івана Франка МОН України.
  2. Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України.
  3. Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України.
  4. Головна астрономічна обсерваторія НАН України.
  5. Київський академічний університет НАН України та МОН України

ЦККНО створено на основі комп'ютерного центру для отримання та опрацювання даних космічних місій INTERGAL, XMM-Newton, Chandra, Fermi, відкритого в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (КНУ, фізичний факультет, кафедри квантової теорії поля (КТП) та астрономії і фізики космосу (АФК), к. 423) та в Інституті теоретичної фізики НАН України (ІТФ НАНУ) в 2006 р. за кошти гранту Швейцарського національного наукового фонду Scientific Cooperation between Eastern Europe and Switzerland (SCOPES) 2005-2008 для підтримки інфраструктурного проєкту – ВІртуальної Рентгенівської та Гама-Обсерваторії (ВІРГО-центру) (Joint Research Projects and Institutional Partnerships, IB7420-111020 Title: Creation and maintenance of a computing astroparticle center, 100'000 CHF, Co-ordinator: Courvoisier Thierry, INTEGRAL, Science Data Centre, Versoix, Switzerland. Партнери-учасники з Української сторони – КНУ та ІТФ НАНУ).

Додаткову філію ВІРГО-центру на Астрономічній обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка (АО КНУ, к. 17) було відкрито в 2013р.

На комп’ютерах ВІРГО-центру встановлено оригінальне, розроблене учасниками відповідних проєктів, програмне забезпечення для опрацювання даних з космічних та наземних місій, створені локальні бази даних, що дозволяє проводити науковий аналіз отриманих даних спостережень. В рамках ВІРГО-проєкту було проведено ряд наукових шкіл із залученням міжнародних експертів для підготовки персоналу Центру до робіт з опрацювання даних спостережень, для надання консультацій та допомоги всім користувачам Центру.

Відео-інструкції з обробки даних телескопа XMM-Newton та телескопа Chandra.

З 2015 р. АО КНУ – учасник міжнародного інфраструктурного проєкту побудови та експлуатації наземного масиву Черенковських телескопів гама-діапазону (Cherenkov Telescope Array, СТА). Для забезпечення участі науковців в проекті (підготовка програм спостережень, розробка матзабезпечення для опрацювання даних спостережень, проведення спостережень та отримання їх результатів) на АО КНУ відкрито комп’ютерний СТА-центр (к. 10)

Якщо Ви використовували ЦККНО «Лабораторію фізики та астрофізики високих енергій» у Вашій дослідницькій роботі, ми були би вдячні за наступне підтвердження (acknowledgement):
Це дослідження проведено за підтримки Центру колективного користування науковим обладнанням "Лабораторія фізики та астрофізики високих енергій". (українською)
This research has made with support of the Center for the Collective Use of Scientific Equipment "Laboratory of high energy physics and astrophysics". (англійською)